Od 11 lat stale podnosimy nasze kompetencje i umiejętności wprowadzając standardy leczenia od najlepszych specjalistów z całego świata.
Ponad 50% naszych pacjentów to pacjenci odsyłani do Nas z innych gabinetów i placówek medycznych z całego województwa.
Wady postawy należy definiować jako odchylenia od ogólnie przyjętych cech prawidłowej postawy, które są właściwe dla wieku, płci oraz typu budowy. Wady postawy ciała pojawiają się przeważnie w okresie wzrostu. Wady postawy u dzieci są wynikiem słabego umięśnienia lub nieprawidłowego nawyku utrzymania postawy ciała. Zwykle do występowania wad postawy przyczyniają się takie czynniki, jak niechęć do sportu, duża ilość czasu spędzana w pozycji siedzącej przed ekranem telewizora lub komputera, czy noszenie zbyt ciężkiego plecaka przez dzieci.
Wady postawy u dzieci są obecnie jedną z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych. Nieustannie rośnie liczba dzieci i młodzieży zagrożonych wadami postawy. Zbagatelizowanie problemu wad postawy i braku ich leczenia w młodym wieku może prowadzić do nieodwracalnych zmian w układzie kostnym po zakończeniu wzrostu kostnego. Dlatego tak ważne jest dbanie o prawidłowy rozwój dziecka oraz wyeliminowanie złych nawyków. Bardzo ważne jest wykrycie wszystkich schorzeń wad postawy w wieku dziecięcym. Wcześniejsze wykrycie pozwala na łatwiejsze i szybsze leczenie wad postawy.
Najczęstszą wadą postawy jest skolioza, która charakteryzuje się trójpłaszczyznowym zniekształcenie kręgosłupa wraz z rotacją kręgów. Charakterystyczne zaburzenia u dziecka ze skoliozą to:
Leczenie skoliozy to dość trudny i skomplikowany proces o czym świadczy brak jednolitego sposobu postępowania w przypadku leczenia skoliozy. Zahamowanie rozwoju skoliozy uwarunkowane jest wczesną i przede wszystkim, trafną diagnostyką. W badaniu fizjoterapeutycznym koniecznie należy zaplanować proces leczenia skoliozy, które będzie się różnić w zależności od wielkości kąta skrzywienia kręgosłupa. Inaczej będzie wyglądało leczenie w przypadku zdiagnozowania postawy skoliotycznej, które poprzedza powstanie skoliozy. Leczenie skoliozy to zajęcia terapeutyczne w naszym gabinecie rehabilitacyjnym oraz praca rodziców z dzieckiem w domu. Dlatego tak ważne jest przekazanie Państwu kompleksowej wiedzy, która umożliwi skutecznie leczenie skoliozy.
Kolejnymi wadami podstawy u dzieci są kolana koślawe oraz koślawe stopy.
Kolana koślawe występują wtedy, gdy rozstęp między kostkami przyśrodkowymi goleni, przy zwartych i wyprostowanych kolanach jest większy niż pięć centymetrów. Diagnostykę problemu koślawych kolan przeprowadza się zazwyczaj około piątego roku życia. Przypadłość tą można rozpoznać po charakterystycznym ułożeniu nóg w kształcie litery "X". Innym symptomem, którym mogą oznaczać się kolana koślawe to chodzenie dziecka chwiejnym krokiem oraz dolegliwościami bólowymi. W leczeniu koślawych kolan ważny jest dobór odpowiednich ćwiczeń korekcyjnych, a w zaawansowanych przypadkach aparaty prostujące.
Koślawe stopy są przypadłością polegającą na obniżeniu podłużnych łuków stopy z jednoczesnym odchyleniem pięty na zewnątrz. Choroba ta objawia się najczęściej u dzieci, które uskarżają się na dolegliwości bólowe łydek i stóp. Za najczęstszą przyczynę powstawania koślawych stop uważa się niewydolność układu mięśniowo-więzadłowego.
Leczenie osteopatyczne i fizjoterapia dziecięca: